ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: Bet Builder σε απόδοση 11.25

ΑΕΚ - Παναθηναϊκος: Bet Builder σε αποδοση 11.25

Κώστας Τόπας

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός κοντράρονται απόψε (24/04, 20:30) για την 7η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, σε ένα ντέρμπι που ενδεχομένως να κρίνει τον τίτλο.

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, στην επανάληψη κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με... μπροστάρη τον Άμραμπατ, να πάρει τη νίκη με 2-1 μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και να παραμείνει στην κορυφή.

Το κίνητρο που είχε η ΑΕΚ και αφορά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ήταν αυτό που την οδήγησε για να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με το μαχαίρι στα δόντια και αποφασισμένη να το γυρίσει το ματς.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός πήρε την τέταρτη σερί νίκη του στα playoffs. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ επικράτησε με 5-0 εκτός έδρας της Λαμίας, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Μπακασέτας με δύο ασίστ και δύο γκολ ίσως ήταν ο καλύτερος παίκτης του Τριφυλλιού, ενώ ο Ιωαννίδης με δύο γκολ και μια ασίστ ήταν συμπαραστάτης του Έλληνα μέσου. Ο Βέρμπιτς σκόραρε ακόμα ένα τέρμα για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Οι δύο ομάδες κοντράρονται απόψε στην «OPAP Arena» για 82η φορά με την ΑΕΚ ως γηπεδούχο. Σε αυτή την ιστορία των αναμετρήσεων, η Ένωση μετράει 33 νίκες, ο Παναθηναϊκός 27, ενώ 21 ματς έχουν λήξει δίχως νικητή. Αξίζει να σημειωθεί πως τελευταία φορά που οι «κιτρινόμαυροι» γνώρισαν ήττα στο «σπίτι» τους από τους «πράσινους» ήταν το 2020, με 2-1.

Στα τελευταία έξι ματς, η Ένωση ως γηπεδούχος, είναι αήττητη μετρώντας τέσσερις ισοπαλίες και δύο νίκες.

Τα στατιστικά του Bet Builder:

• Η ΑΕΚ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 13 από 14 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

• Ο Παναθηναϊκός δεν έχει χάσει στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες στη διοργάνωση

• Η ΑΕΚ νίκησε στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εντός έδρας στη διοργάνωση

• Ο Παναθηναϊκός νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες του Παναθηναϊκού, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ

Για το Bet Builder του Freetips247.com

Επιλέγουμε τον 1 στο 1.98,, καθώς με την παρουσία του κόσμου της η ΑΕΚ μπορεί να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης, που θα της δώσει κι ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Θα πάμε με το να σκοράρει πρώτη η Ένωση στο ματς σε απόδοση 1.75, καθώς η ΑΕΚ σκόραρε το πρώτο γκολ του αγώνα στους τελευταίους 14 από τους 15 αγώνες της. Προσθέτουμε να σκοράρει ο Ελίασον σε απόδοση 4.50. Ο Σουηδός είναι σε εξαιρετική φόρμα το τελευταίο διάστημα. Στο προηγούμενο ματς με τον Άρη μπορεί να μην βρήκε δίχτυα, ωστόσο ο Ελίασον είναι καθοριστικός για την ΑΕΚ στα ντέρμπι. Τέλος, κρατάμε το Over 8.5 κόρνερ στο ματς σε απόδοση 1.60 μιας και η ΑΕΚ είναι η ομάδα των κόρνερ φέτος και με τη βοήθεια του Παναθηναϊκού μπορεί να ξεπεραστούν τα εννέα στο ματς.