Ολυμπιακός U19 – Μίλαν U19: Bet Builder σε απόδοση 7.20

Ολυμπιακος U19 – Μιλαν U19: Bet Builder σε αποδοση 7.20

Γεωργόπουλος Ιωάννης

Το Bet Builder του Freetips247 για τον μεγάλο τελικό του Youth League ανάμεσα στον Ολυμπιακό U19 και την Μίλαν U19 που διεξάγεται στη Νιόν της Ελβετίας.

Το βράδυ της περασμένης Πέμπτης η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού προκρίθηκε για πρώτη φορά σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης αποκλείοντας την Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι. Το ίδιο συνέβη με την U19 των «ερυθρολεύκων» στον ημιτελικό του Youth League απέναντι στη Ναντ. Ο Άντζελο Σίνα ντύθηκε Κωνσταντίνος Τζολάκης και έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής απέναντι στην Ναντ. Με τις επεμβάσεις του κράτησε το 0-0 και όταν ο ημιτελικός πήγε στα πέναλτι, τότε είχε τον τρόπο να αποσυντονίσει τους παίκτες των «καναρινιών». Απέναντι του είχε μία εξαιρετική ομάδα, με παίκτες πλούσιους σε αθλητικά προσόντα όμως οι Πειραιώτες τους κοίταξαν στα μάτια.

Ο Σίνα φάνηκε από νωρίς ότι είναι ζεστός στις δύο πρώτες γαλλικές επισκέψεις με Νζιτα (13’) και Μαφουμπί (16’), όμως όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και είχε τις δικές του στιγμές. Το διαγώνιο σουτ του Μπάμπη Κωστούλα (34’) πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ίδιος παίκτης μετά από στατική φάση σκόραρε με εναέριο βολέ, όμως η μπάλα πρώτα είχε κοντράρει στο χέρι του αδερφού του και το γκολ ακυρώθηκε!

Στην επανάληψη, οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν κάποια μεγάλη στιγμή, με τον Μαμπόν να διορθώνει το λάθος του σε εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη και να αποκρούει σε εξ επαφής σουτ του Παπακανέλλου. Το 0-0 έμεινε και στα 90 λεπτά και στα πέναλτι μίλησε η ερυθρόλευκη τεχνογνωσία!

Οι Γάλλοι ευστόχησαν μόλις σε μία εκτέλεση, ο Ολυμπιακός σε τρεις και κάπως έτσι ήρθε η μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Youth League. Από την άλλη πλευρλα, το παιχνίδι της Μίλαν με την Πόρτο ήταν αρκετά εντυπωσιακό και ενδιαφέρον και με φάσεις εκατέρωθεν. Μάλιστα στα τελευταία του λεπτά είχαν μεγάλες χαμένες στιγμές και οι δύο αντίπαλοι. Η Μίλαν στο 93' μπόρεσε να κάνει το 2-2 και ενώ έμενε ένα λεπτό για το τέλος του ματς και μετά να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι!

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μεϊρέλες έχασε το πρώτο πέναλτι για να σκοράρουν μετά ο Μπονόμι για τη Μίλαν και ο Μπρας για την Πόρτο. Χαμένο πέναλτι είχε ο Σίμιτς για τη Μίλαν και μετά ο Μαρτίνς για την Πόρτο. Στη συνέχεια εύστοχοι από την άσπρη βούλα ήταν οι Σίμελχακ, Φερνάντες, Λιμπεράλι, Σόουσα και ο Ζερόλι, ο αρχηγός της Μίλαν που έβαλε το νικητήριο πέναλτι.

'Έτσι για το Builder:

Θα βασιστούμε αρχικά στο γεγονός πως όλα τα νοκ-άουτ ματς της Μίλαν κρίθηκαν στα πέναλτι, ενώ από πλευράς Ολυμπιακούς τρία από τα τέσσερα παιχνίδια επίσης οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα». Με τέτοιο σερί δεν αποκλείεται να επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό.

Η Μίλαν μπορεί να σκοράρει όμως την ίδια στιγμή δύσκολα κρατά το μηδέν στα μετόπισθεν. Οι «ροσονέρι» προέρχονται από έξι σερί G/G, κάτι που είναι πολύ πιθανό να επαναληφθεί και στον τελικό.

Λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης δεν περιμένουμε ρίσκα από τις δύο ομάδες. Ως εκ τούτου το Under 1.5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο έχει τύχη.