Ολυμπιακός-Ναντ (Youth League): Bet Builder σε απόδοση 6.20!

Ολυμπιακος-Ναντ (Youth League): Bet Builder σε αποδοση 6.20!

Ραντεβού με την ιστορία έχει σήμερα (15:00) η ομάδα του Ολυμπιακού. Μετά την Ίντερ και τη Λανς, ούτε η Μπάγερν δεν τα κατάφερε απέναντι στην ελληνική ομάδα, η οποία τιμώρησε κάθε λάθος των Βαυαρών και με σκορ 1-3 και πήρε τη σπουδαία πρόκριση.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου γράφουν ιστορία, αφού αυτή είναι η κορυφαία πορεία ελληνικής ομάδας στη συγκεκριμένη διοργάνωση, διευρύνοντας το δικό τους ρεκόρ του, που μέχρι πρότινος ήταν στους "8". Από την αρχή του ματς, οι ερυθρόλευκοι ήταν το αφεντικό και με τρία γκολ στο πρώτο μέρος καθάρισαν την πρόκριση σε λιγότερο από 10 λεπτά. Η Ναντ αποτελεί το τελευταίο εμπόδιο του Ολυμπιακού στον δρόμο για τον τελικό του Youth League με το Final Four να διεξάγεται στη Νιόν της Ελβετίας.

Από την άλλη πλευρά, οι Γάλλοι προκρίθηκαν ύστερα από απίθανη ανατροπή κόντρα στην Κοπεγχάγη. Η Ναντ προηγήθηκε με τον Ντεμέν Ασουμανί στο 12ο λεπτό, όμως δέχθηκε τρία τέρματα μέχρι το 33' κι έμοιαζε να χάνει κάθε ελπίδα. Στο 34' αποβλήθηκε ο Κορνέλιους Όλσον και τα πάντα άλλαξαν στον αγώνα. Οι Γάλλοι είχαν ευκαιρία να μειώσουν από τη βούλα του πέναλτι στο 45+5', όμως ο Όσκαρ Μπουρ απέκρουσε την εκτέλεση του Ασουμανί. Στο Β΄ ημίχρονο όμως, ο Εξός Μαφουμπί και ο Λουί Λερού έφεραν το παιχνίδι στα ίσια μέχρι το 64'.Η Ναντ δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά κι έτσι η μάχη οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Μπουρ έπιασε την εκτέλεση του Ενζό Μονγκό, όμως Τομ Μαμπόν απάντησε με τρεις αποκρούσεις στα τελευταία τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσε η Κοπεγχάγη κι έστειλε στα ημιτελικά τη Ναντ.

Από την αποστολή του Ολυμπιακού, απουσιάζουν οι τραυματίες Δαρβίρας, Πλειώνης, καθώς και ο στόπερ Ισίδωρος Κουτσίδης που ταξίδεψε με την πρώτη ομάδα στην Κωνσταντινούπολη για τη ρεβάνς με τη Φενερμπαχτσέ. Επίσης, ο προπονητής της Κ19 και αρχιτέκτονας της επιτυχίας Σωτήρης Συλαϊδόπουλος είναι βοηθός του Μεντιλίμπαρ και βρέθηκε στον πάγκο στην αναμέτρηση με τη Φενερμπαχτσέ.

Μεταβαίνει σήμερα στη Νιόν, αλλά δεν θα κοουτσάρει την ομάδα στον ημιτελικό καθώς είχε αποβληθεί στον προημιτελικό με τη Μπάγερν. Στον πάγκο θα βρίσκεται ο Δημήτρης Μαυρογενίδης. Ο Συλαϊδόπουλος θα έχει δικαίωμα να επιστρέψει τη Δευτέρα 22 Απριλίου, εάν ο Ολυμπιακός έχει προκριθεί στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του έτερου ημιτελικού (19/4, 19:00) μεταξύ Πόρτο και Μίλαν.

Έτσι για το Builder:

Θα βασιστούμε αρχικά στο γεγονός πως τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και η Ναντ σκοράρουν κάτι που απέδειξαν με εμφατικό τρόπο και στα προημιτελικά.

Από εκεί και πέρα, η Ναντ έχει ξεκάθαρη τάση στο να οδηγεί τα παιχνίδια της στο Youth League στη διαδικασία των πέναλτι. Το έχει κάνει μέχρι στιγμής στην τρέχουσα σεζόν 4 φορές. Δεν αποκλείεται να επαναληφθεί το συγκεκριμένο στατιστικό.

Κλείνουμε την τριάδα του Bet Builder με το Under 1.5 γκολ στο Α΄ ημίχρονο εκτιμώντας πως λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης οι δύο ομάδες τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο δεν θα ρισκάρουν.