Τριαδα απο Europa & Conference στο 10.81

Κώστας Τόπας

Μια τριάδα παιχνιδιών από Europa & Conference League έχει ξεχωρίσει το Freetips247.com για σήμερα (11/04).

Μίλαν vs Ρόμα (1 & Over 1.5)

Σε εκπληκτική φόρμα βρίσκεται η Μίλαν, η οποία την περασμένη αγωνιστική στη Serie A επικράτησε 3-0 της Λέτσε κι έτσι διεύρυνε το αήττητο σερί της στο ιταλικό πρωτάθλημα, έχοντας πέντε νίκες και μόλις μία ισοπαλία στα τελευταία έξι ματς. Οπως σε εξίσου καλή φόρμα βρίσκεται και η Ρόμα, η οποία τρέχει κι αυτή ένα αήττητο σερί έξι αγώνων στη Serie A, με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, ούσα στη πέμπτη θέση με 55 βαθμούς και στο -13 από την αποψινή αντίπαλο. Οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν απόψε για τα προημιτελικά του Europa League, με τη Ρόμα να θέλει να πάει ξανά στον τελικό, αλλά αυτή τη φορά να το κατακτήσει. Η Μίλαν ωστόσο έχει τη δύναμη της έδρας, καθώς στο "σπίτι" της δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, έχοντας πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επιπλέον, στους τελευταίους 4 αγώνες της Μίλαν, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Γιουρόπα Λιγκ). Γι' αυτό και θα επιλέξουμε τον 1 με Over 1.5 στην απόδοση 2.32.

Άστον Βίλα vs Λιλ (1 Ημίχρονο)

Η Άστον Βίλα συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στην Premier League, ούσα πέμπτη στην κατάταξη με 60 βαθμούς. Την περασμένη αγωνιστική βέβαια έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Μπρέντφορντ (3-3), παρά το γεγονός ότι είχε πάρει αέρα δύο τερμάτων. Από την άλλη, επιβλητική ήταν η Λιλ στη Ligue 1, εκεί όπου πήρε με σχετική άνεση το ντέρμπι κόντρα στη Μαρσέιγ (3-1) κι έτσι έφτασε τους 49 βαθμούς και την τέταρτη θέση στην κατάταξη. Η Λιλ μάλιστα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η Άστον Βϊλα νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις. Ενα σημείο το οποίο θα επιλέξουμε και στο αποψινό μεταξύ τους παιχνίδι σε απόδοση 2.22.

Λίβερπουλ vs Αταλάντα (Over 1.5 1ο ημίχρονο)

Η Λίβερπουλ ήθελε πάσει θυσία το τρίποντο στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν τα παράτησαν εύκολα και κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Ενα αποτέλεσμα που άφησε την ομάδα του Κλοπ στη δεύτερη θέση με 71 βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Άρσεναλ. Από την άλλη, η Αταλάντα δεν βρίσκεται και στα καλύτερά της. Την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Κάλιαρι κι έμεινε στην 6η θέση με 50 βαθμούς. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία έξι παιχνίδια, έχοντας δύο ισοπαλίες και μία νίκη. Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της μάλιστα μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A). Από την άλλη, η Λίβερπουλ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 14 από 15 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότ νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Μιας και ο άσος είναι ιδιαίτερα χαμηλός εδώ, θα προτιμήσουμε να πάμε με τα γκολ και συγκεκριμένα με το Over 1.5 πρώτου ημιχρόνου στο 2.10. Ειδικά αν αναλογιστούμε ότι τουλάχιστον ένα γκολ σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο στους τελευταίους 17 αγώνες της Αταλάντα.